Sk. Sau 23rd, 2022
Džonas Dilindžeris

Džonas Herbertas Dilindžeris – bankų plėšikas, siautėjęs JAV vidurio vakaruose XX a. trečiojo dešimtmečio pradžioje. Šis pavojingas nusikaltėlis atsakingas dėl keleto policininkų nužudymo, daugiau nei dvidešimties bankų ir keturių policijos nuovadų apiplėšimo, bei dviejų pabėgimų iš kalėjimo.

Dilindžeris lankė valstybinę mokyklą iki septintos klasės. Besimokydamas jis dažnai turėjo nemalonumų, nes įsiveldavo į muštynes, vykdė smulkias vagystes ir buvo laikomas chuliganu. Todėl jis metė mokyklą ir įsidarbino Inadianapolio autoservise. Nors dirbdavo sunkiai ir vakarais būdavo pavargęs, visgi labiau mėgo šėlti vakarėliuose, nei ilsėtis. Jo tėvas nusprendė, kad gyvenimas didmiestyje gadina sūnų, todėl apie 1920 m. šeima persikėlė į nedidelį Muresvilio miestelį (Indianos valstija). Maištinga D. Dilindžerio asmenybė šiame miestelyje buvo laikinai prislopinta, tačiau neilgam. 1922 m. jis buvo suimtas už automobilio vagystę ir santykiai su tėvu pašlijo.

Dilindžeris įstojo į JAV karo laivyną, tačiau po kelių mėnesių laivui prisišvartavus Bostone jis dezertyravo, todėl buvo gėdingai atleistas iš laivyno.

Jis grįžo į Muresvilį, kur sutiko Beryl Ethel Hovious (g. 1906 m. rugpjūčio 6 d.) Jie susituokė 1924 m. balandžio 12 d. Martinsvilyje (Indianos valstija). D. Dilindžeris bandė įsikurti, tačiau jam sunkiai sekėsi ieškoti darbo ir rūpintis šeima. 1929 m. birželio 20 d. santuoka iširo, D. Dilindžeriui jau sėdint kalėjime.

Dilindžeriui ir toliau sunkiai sekėsi ieškoti darbo, tad jis, kartu su savo draugu Edu Singletonu, ėmė planuoti apiplėšimą. Jie apiplėšė bakalėjos krautuvę, iš kurios pagrobė 120 dolerių. Bėgančius iš nusikaltimo vietos juos pastebėjo ir atpažino pro šalį ėjęs pastorius, kuris ir pranešė policijai. Sekančią dieną abu vyrai buvo suimti. E. Singltonas neigė savo kaltę, o D. Dilindžerio tėvas įkalbėjo sūnų prisipažinti. Jis buvo nuteistas už užpuolimą su tikslu apiplėšti.

Už šį nusikaltimą D. Dilindžeriui buvo paskirta bausmė kalėti nuo dešimties iki dvidešimties metų. Jo tėvas pasakė žurnalistams, kad gailisi dėl savo patarimo sūnui, nes teisėjo paskirta bausmė yra per griežta. Jis prašė teisėjo sutrumpinti bausmę, tačiau jo prašymas nebuvo patenkintas. Pakeliui į kalėjimą D. Dilindžeriui pavyko pasprukti, tačiau vos už kelių minučių jis ir vėl buvo sulaikytas.

Dilindžeris sugalvojo planą, kaip aštuoniems kaliniams, su kuriais jis buvo pažįstamas dar nuo kalėjimo dienų, pabėgti iš Mičigan Sičio. Dauguma šių vyrų dirbo kalėjimo skalbykloje. D. Dilindžeris turėjo draugų, kuriems pavyko į kalėjimą atgabenti kelis šaunamuosius ginklus. Nužudę du sargybinius, jie pabėgo, prabėgus vos keturioms dienoms po D. Dilindžerio atvykimo į Limą. Šią grupuotę, žinomą pavadinimu „Pirmoji Dilindžerio gauja“, sudarė H. Pierpontas, R. Klarkas, Čarlzas Maklėjus, Edvardas H. Šouzas jaun., Haris Koplandas, „Oklahomos Džekas“ Klarkas, Volteris Dietrichas ir Džonas „Raudonasis“ Hamiltonas. Trys iš šių vyrų spalio 12 d. atvažiavo į Limą ir, apsimetę Indianos valstijos policininkais, pareikalavo išduoti D. Dilindžerį pagal ekstradicijos sutartį. Šerifui paprašius dokumentų, nusikaltėliai nušovė jį ir paleido D. Dilindžerį iš kameros. Keturiese jie grįžo atgal į Indianą, kur prisijungė prie likusių gaujos narių.

Nepaisant to, kad gauja nebuvo pažeidusi federalinių įstatymų, į tyrimą įsijungė FTB. Tai buvo vienas pirmųjų atvejų, kuomet FTB įsijungė į tyrimą viršydama savo jurisdikciją. Panaudodama tobulesnę pirštų antspaudų atpažinimo sistemą, FTB sėkmingai nustatė visų gaujos narių tapatybę ir paskelbė premiją už jų galvas.

Tuo tarpu D. Dilindžeris su gauja pradėjo seriją bankų apiplėšimų Indianoje. Kartais D. Dilindžeris apsimesdavo firmos, prekiaujančios bankų signalizacijomis, atstovu. Tokiu būdu jis netrukdomas galėdavo apžiūrėti bankų apsaugos sistemas bei saugyklas, o sukauptą informaciją panaudodavo apiplėšimų metu. Retsykiais gauja apsimesdavo kino kompanijos, ieškančios banko apiplėšimo scenai nufilmuoti, darbuotojais. Aplinkiniai stovėdavo ir šypsodavosi, stebėdami tikrą apiplėšimą ir D. Dilindžeris su sėbrais sėkmingai pasprukdavo su grobiu.

Manoma, kad D. Dilindžeris kartu su gauja iš bankų pagrobė daugiau nei 300 000 dolerių.

Iki 1934 m. vasaros FTB agentai visiškai pametė D. Dilindžerio pėdsakus. Tuo tarpu jis nuvyko į Čikagą, kur prisidengė Džimio Lorenco – nereikšmingo nusikaltėlio iš Viskonsino, kuris buvo panašus į bankų plėšiką – slapyvardžiu. Įsidarbinęs kontoros tarnautoju, D. Dilindžeris susirado naują merginą – Poli Hamilton, kuri net nenutuokė apie tikrąją naujojo draugo tapatybę. Tokiame dideliame mieste kaip Čikaga, D. Dilindžeris kurį laiką galėjo pagyventi neatkreipdamas į save dėmesio. Visgi jis nežinojo, jog FTB, radę jo Čikagos pakelėje paliktą automobilį, žino, kad jis mieste, ir yra sutelkę dideles pajėgas paieškoms.

Džonas Dilindžeris buvo nušautas FTB agentų prie biografo kino teatro. Palaidotas Kraun Hilo kapinių (Indianapolyje) 44 sekcijoje, 94 sklype. Jo antkapis yra keistas kelis kartus, nes žmonės mėgsta atsiskelti po gabalėlį akmens atminimui.

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas.