Tr. Kov 29th, 2023
Legendinis boksininkas Muhamedas Ali

Muhammadas Ali gimęs 1942 m. Sausio 17 d. – 2016 m. Birželio 3 d.) Buvo profesionalus amerikiečių boksininkas, aktyvistas ir filantropas. Pravarde „Didžiausias“ jis plačiai vertinamas kaip vienas reikšmingiausių ir žymiausių XX a. Veikėjų bei vienas didžiausių visų laikų boksininkų.

Tikrasis boksininko vardas buvo Cassius Marcellus Clay, Jr. Sportininkas turėjo 9 vaikus ir keturias žmonas. Su ketvirta žmona, Yolonda Williams, sportininkas susituokė 1986 metais ir gyveno iki pat mirties. M. Ali pirmą kartą apie bokso treniruotes sužinojo tuomet, kai iš jo vagys pavogė raudonai baltą dviratį. Tuomet jam buvo 12-ka. Berniukas kreipėsi į policijos pareigūną Joe Martiną, kuris buvo ir bokso treneris. Tuomet pastarasis berniukui pasiūlė lankyti treniruotes. Praėjus šešioms savaitėms, M. Ali laimėjo pirmą savo kovą ringe.
Prieš tapdamas M. Ali, sportininkas buvo pasirinkęs pseudonimą Cassius X. Tapęs sunkiasvoriu čempionu, jis atsivertė į islamą ir gavo šventą vardą – Muhammad Ali. Nuo 1964 kovo 6 dienos boksininkas prisistatinėdavo tik šiuo vardu.

Sunkiasvorių čempionas

1963 m. pabaigoje Clay tapo pagrindiniu Sonny Liston varžovu dėl sunkiasvorių titulo. Kova buvo surengta 1964 m. vasario 25 d. dieną Majamyje. Liston pasižymėjo kaip bauginanti asmenybė, dominuojanti ringe, kriminaline praeitimi bei ryšiais su mafija. Remiantis neįtikinamomis Clay kovomis prieš Doug Jones ir Henry Cooper bei Sonny Liston dominuojančiu pasirodymu prieš Floyd Patterson, Clay šansai laimėti buvo vertinami 7 prieš 1. Nepaisant to, Clay tyčiojosi iš Liston vadindamas jį „didele bjauria meška”, jis teigė, kad Liston „netgi smirda kaip meška, kuomet jį nugalėsiu, padovanosiu zoologijos sodui”. Clay pareiškė, kad jis „skrajos kaip drugelis ir gels kaip bitė, tavo smūgiai negali pataikyti ten, kur akys nemato”. Prieš kovą Clay oficialų svėrimąsi pavertė tikru cirku. Jis prognozavo, kad šiandien „kažkas, šalia ringo mirs iš šoko”, kuomet jis nugalės Liston. Nieko panašaus prieš tai bokso istorijoje nėra įvykę. Clay pulsas prieš kovą buvo 120, nors įprastas jam yra 54. Dauguma manė, kad tokį Clay elgesį iššauke begalinė jo baimė. Kai kurie mane, kad jis išvis neatvyks į kovą.

Paskutinieji karjeros metai

Po kovos Filipinuose Ali nugalejo Jean-Pierre Coopman, Jimmy Young bei Richard Dunn. Japonijoje, Tokijuje, Ali dalyvavo parodomojoje kovoje prieš imtynininką Antonio Inoki. Daug kas mano, kad ši kova buvo gėdingiausia per Ali karjerą. Po 15-ios raundų buvo paskelbtos lygiosios. Ši kova turėjo liūdnų pasėkmių. Į Ali kojas įsimetė infekcija, o gydytojai, kad ją pašalinti net galvojo apie amputaciją. 1976 m. rugsėjį Ali 3-ią kartą kovojo prieš Ken Norton, kurią abejotinu teisėjų sprendimu laimėjo Ali.

1979 m. birželio 27 d. M. Ali oficialiai paskelbė, kad pasitraukia iš bokso. Visgi po metų, 1980 m. spalio 2 d., dar kartą pasirodė ringe, bet pralaimėjo Lariui Holmsui. Nepaisydamas šios nesėkmės ir prastos sveikatos, M. Ali 1981 m. spalio 11 d. dar kartą pasirodė arenoje ir vėl pralaimėjo 12 metų jaunesniam boksininkui Trevorui Berbikui.

Nuo to laiko M. Ali galutinai paliko boksą.