Tr. Kov 29th, 2023
Muzika ir psichologija

Muzikos reikšmė žmogaus gyvenimui – milžiniška: ji mus įkvepia, suteikia jėgų, padeda išgyventi netektį ar nusivylimą.

Tyrimai taip pat įrodo, kad grojimas muzikos instrumentu ar paprastas didžiųjų kompozitorių kūrinių klausymas geba keisti smegenų struktūrą ir smegenų funkcijas išlaikyti aktyviomis žymiai ilgiau.

Muzika įkvepia jėgų ir padeda pasijusti galingiems. Ne veltui senovėje į mūšį karius vesdavo trimitininkai ir būgnininkai. Mūsų laikais tranki, pakili muzika skamba sportinių žaidynių pradžioje. Įdomu tai, kad kuo daugiau muzikos kūrinyje girdime žemų dažnių, tuo daugiau energijos ji suteikia. Tuo metu dainos žodžiai neturi jokios įtakos energiją keliančiam muzikos poveikiui.

Klausykite muzikos į sveikatą. Anglų mokslininkai nustatė, kad muzikos klausymasis prieš, per ir po operacijos sumažina paciento patiriamą stresą ir nuskausminamųjų vaistų poreikį. Stebėtina, bet muzika efektyvi net tiems pacientams, kuriuos veikia visiška anestezija. Nors sąmoningiems ligoniams stresą ir skausmą malšinantis poveikis didesnis.

Ieškote drąsaus ir originalaus sprendimo? Paklausykite linksmos muzikos. Tyrimas parodė, kad, darydami kūrybines užduotis, kol groja mažorinė klasikinė muzika, žmonės sugalvoja daugiau ir inovatyvesnių sprendimų nei tie, kurie užduotis atlieka tyloje.

Galiausiai, muzika gali tapti mūsų tapatybės dalimi ir lemti pasirinkimą bendrauti su panašius muzikinius interesus turinčiais žmonėmis. Herioto-Watto universitete atliktas tyrimas, kuriame buvo apklausta 36 tūkst. žmonių iš 60 pasaulio šalių atskleidė, kad pagal pamėgtą muzikos žanrą galima spręsti ir apie tam tikrus asmenybės bruožus.

Pavyzdžiui, bliuzo ir džiazo klausytis dažniau mėgsta kūrybiški, bendrauti linkę, švelnūs ir save priimantys žmonės. Klasikinės muzikos klausytojai yra uždaresni, turintys lakią vaizduotę ir yra labiau savimi pasitikintys. Operos žanro mėgėjai save gerai vertina, yra kūrybiški ir geraširdžiai.

Kantri muzikos gerbėjai dažniau yra stropios ir nuoširdžios asmenybės. Tuo tarpu regio stiliaus mėgėjai rečiau būna darbštūs, bet itin bendruomeniški ir atsipalaidavę. Šokių muzikos klausytojai yra kūrybiški ir atviri, bet rečiau altruistiški.

Populiariosios muzikos klausytojai turi didelę savivertę, yra darbštūs, atviri bei švelnūs, tačiau nėra itin kūrybiški ar atsipalaidavę. Tuo tarpu soulo gerbėjai yra savimi pasitikintys, kūrybiški, atviri, švelnūs ir atsipalaidavę.