Kt. Kov 23rd, 2023
Tikslai ir motyvacija

Kekvieną dieną mes turime tik 86400 sekundžių savo planams įgyvendinti. Kaip bus išnaudotas šis laikas, priklauso nuo kiekvieno iš mūsų. Vieni jį tiesiog iššvaisto, kiti planuoja ir pasiekia užsibrėžtus tikslus. Laiko planavimas svarbus norintiems kuo daugiau pasiekti gyvenime. Tad kaip elgtis, kad jį maksimaliai išnaudotume?

Tikslas turi būti paprastai ir aiškiai suformuluotas, logiškas, pamatuojamas, apibrėžtas laike. Tad jei svajonė skamba: noriu parašyti bestselerį, noriu įkurti savanorišką organizaciją, noriu turėti gražią figūrą, pirmiausia reiktų savęs paklausti: Apie ką bus knyga? Kaip pasakosite savo istoriją? Kokiai auditorijai ji bus skirta? Per kiek laiko ketinate įvykdyti savo sumanymą?; Kokią visuomenės problemą spręs Jūsų savanoriška organizacija? Kokiems žmonėms bus reikalinga organizacijos teikiama pagalba? Kokiu būdu ji bus teikiama?; Koks kūnas Jums yra gražus? Kas Jums nepatinka Jūsų figūroje? Ką norite keisti?


Tad tinkamos tikslo formuluotės skamba taip: per metus parašyti erotinį romaną moterims; per tris mėnesius įkurti savanorišką organizaciją, kuri telefonu teiktų teisinę ir psichologinę pagalbą asmenims, patiriantiems arba patyrusiems psichologinį ir fizinį smurtą darbo vietoje, per pusę metų sportuodamas ketinu sulieknėti 8 kilogramais. Jaučiate skirtumą?


Atskiro paaiškinimo reikėtų formuluotei pamatuojamas tikslas. Tai reiškia, kad turite atsakyti sau į klausimą, kaip suprasite, kad tikslą pasiekėte? Kokie ženklai rodys, kad svajonę išpildėte (būtent: išpildėte, o ne išsipildė. Juk svajonės retai išsipildo savaime. Juk siekiant jų pirmiausia reikia rimtai, atsakingai, drąsiai padirbėti, kad laurų vainikas puoštų Jūsų galvą, o spalvoti konfeti sūkuriuodami kristų ant Jūsų pečių… Dar pasakytina, kad tikslas, jo įgyvendinimas turi priklausyti nuo Jūsų pastangų ir nuo Jūsų prisiimtos atsakomybės už sėkmes ir už nesėkmes (nesėkmių neišvengsit ir tai yra aksioma) pakeliui link tikslo. Nes pvz. tokie norai, kaip: noriu, kad artimas žmogus atsikratytų žalingų įpročių, noriu laimėti milijoną, nuo Jūsų nepriklauso, nėra politiškai-asmenybiškai korektiški. Jūs negalite norėti už savo artimąjį: jis pats turi norėti nerūkyti, negerti (jūs galite norėti tik patys už save); svajonė laimėti milijoną yra truputį naivi ir nelabai atsakinga, – sąmoningas žmogus siekia pinigus, kitokį turtą uždirbti, o ne gauti.


Turi idėją savo galvoje? Laikyk ją ten ir neleisk jai ištrūkti. Mintys turi galią, jose gyvena mūsų fantazijos ir viskas, kas skiria mus nuo tų fantazijų, tai kryptingi žingsniai link jų įgyvendinimo ir pavertimo realybe. Vienas dalykas pradėti, naują veiklą, tada, kai trykšti entuziazmu. Tai atrodo pakankamai lengva: sugalvoji, kad nori kažką padaryti, tarkime tai bus sukurti blog’ą ir rašyti straipsnius. Pirmą straipsnį parašai labai greitai, besišypsodamas į kompiuterio ekraną. Deja, po kelių straipsnių supranti, kad ne taip viskas ir lengva, sunku rasti įdomią, aktualią tema. Visa tai užpuola tavo smegenis ir motyvacija kažkur paskubomis išnyksta. Labai svarbi taisyklė, kuria derėtų įsiminti – neskubėkite visko padaryti per vieną dieną. Pasirinkdami per daug darbų vienu metu, jūs galite “perdegti” ir entuziazmas gali greitai išgaruoti.

Geriau daryti mažiau, bet kasdien nei vieną kartą, bet labai daug. Natūralu, kad pavargsite ir darbo rezultato kokybė taps prastesnė. Čia tas pats, kaip vaikščioti į sporto salę. Galime nueiti vieną kartą ir padaryti daug daug pratimų, bet kitą dieną gulėti lovoje kankinantis dėl raumenų skausmo, arba galime eiti kasdien, arba kas antra dieną ir daryti mažiau, bet kryptingai – raumenys augs, motyvacija skleisis.


Gamtoj egzistuoja pusiausvyra: dieną keičia naktis, žiemą keičia vasara, tas pats turi būti ir tavajame gyvenime. Matei kada nors jūros bangas? Vieną bangą keičia kitą ir taip, be sustojimo. Tai yra natūralus gamtos veiksnys. Gyvenimas irgi turi susidaryti iš tokių pat „bangų” – pirma mes būname rimti, atsidavę darbui, vėliau atsipalaiduojame ir ilsimės apie nieką negalvodami. Toks ciklas kartojasi be perstojo ir būna labai negerai, kai jis sutrinka. Lūžta natūralus gamtos „bangų” dėsnis ir prasideda chaosas (gamtoje tai atrodytų kaip stichinės nelaimės). Įsivaizduokime dvi situacijas. Pirmoji situacija, mašinos variklis dirba valandą, po to išsijungia ir kraunasi. Ir tai kartojasi… Antra situacija, variklis dirba padidintomis apsukomis visą parą. Kuri situacija labiau kenkia varikliui? Turbūt sutiksite, kad antra. Žmogus yra panašus. Kai asmuo jaučiasi įsitempęs, jis dirba kaip variklis, be perstojo. O kas būna, kai variklis dirba ilgai? Jis tiesiog sugenda… Panašiai žmogus klimpsta į depresiją, praranda motyvaciją, gyvenimo džiaugsmą, laimės jausmą. Moralas paprastas – prižiūrėkite savo motyvacijos liepsną, nes jeigu ji užges, bus labai sunku ją užkurti vėl. Motyvacija – tai lyg kuras, kol jo turime, galime dirbti be nuovargio, generuoti puikias idėjas. Sunkumai prasideda tada, kai atsiranda jos stoka ir mūsų rankos ima leistis žemyn.


Motyvaciją galima pakelti vienu paprastu būdu – turite žinoti, kas jus motyvuoja labiausiai ir tai daryti. Mane, pavyzdžiui, motyvuoja kitų žmonių sėkmės istorijos. Klausydamas jų, aš ir užkuriu savo motyvacijos variklį ir suvokiu, kad, jei gali kiti, tai galiu ir aš. Dabar pagalvokite, kas jums padeda rasti noro veikloms, nuo kurių imate tolti? Dažniausiai žmones žavi tos pačios sėkmės istorijos, dokumentiniai filmai, kitų palaikymas, pagyros, o kartais netgi ir kritika. Pabandykite skirti laiko, kad suvoktumėte, kas jus motyvuoja, o pradėti siūlau nuo motyvuojančių filmų, nes tai naudinga pramoga. Aš esu įsitikinęs, kad nustebsite, kad ir patys žymiausi ir garsiausi žmonės, turėjo labai daug sunkumų, bet nesustojo ir juos įveikė ir tik todėl yra savo “aukso amžiuje”. Norime to ar ne, kartais teks daryti kažką per prievartą. Bus sunku prisiversti nueiti į treniruotę, perskaityti dar vieną knygą, vietoje to, kad sėdėtume komforto zonoje. Toks jau yra tas nugalėtojų kelias… Vardan tikslo mes turime kažką paaukoti ir dažniausiai tai būna laikas ir jėgos.