Kt. Kov 23rd, 2023
Top 5 geriausi išradimai

Žmonių rūšis yra neprilygstamai išradinga. Nuo tos akimirkos, kai kažkas daužydamas vieną akmenį į kitą pasigamino įrankį su aštria briauna iki dienos, kai Marse nusileido nuotraukas į Žemę siuntę zondai, kai kurie pasiekimai vertintini kaip išskirtinai revoliuciniai.
Pateikiame penkis visų laikų geriausius išradimus.


Kompasas

Senovės jūrininkai kelionės kryptį nusistatydavo pagal žvaigždes, tačiau tas metodas nebuvo tinkamas dienomis ar debesuotomis naktimis, taigi, nutolti nuo žemės būdavo pavojinga. Pirmąjį kompasą kinai išrado tarp IX ir XI a., jis buvo pagamintas iš magnetito – natūralia magnetinėmis savybėmis pasižyminčia geležies rūda, kurios įdomios savybės buvo tyrinėjamos ne vieną šimtmetį. Netrukus, bendraujant jūrininkams, technologija išplito ir Europoje bei Arabų pasaulyje. Kompasas jūrininkams suteikė galimybę saugiai plaukioti toli nuo žemės, tokiu būdu pagyvinant jūrinę prekybą.

Telefonas

Nors ne vienas išradėjas kūrė nemažai naujovių elektroninėje balso perdavimo srityje (daugelis jų išplitus telefonui kreipėsi į teismus dėl intelektinių teisių pažeidimo), patentą už elektrinio telefono išradimą pirmasis 1876 metais gavo Alexanderis Grahamas Bellas. Jo išradimas labai sparčiai paplito visuomenėje ir sukėlė pasaulinę revoliuciją versle ir komunikacijose.

Elektros lemputė


Kuomet prieinami tik natūralus šviesos šaltiniai, darbingas laikas yra ribojamas dienos šviesiomis valandomis. Elektros lemputės pakeitė pasaulį suteikdamos galimybę būti darbingais ir tamsiuoju paros metu. Istorikų teigimu, XIX a. prie elektros lempučių kūrimo prisidėjo daugiau nei dvi dešimtys žmonių, nors Thomas Edisonas yra vadinamas pagrindiniu išradėju, nes jis 1879 metais sukūrė visiškai funkcionalią apšvietimo sistemą su generatoriumi, laidais ir elektros lempute. Šis išradimas ne tik paskatino namų elektrifikaciją Vakarų pasaulyje, bet ir gana netikėtai paveikė žmonių miego įpročius. Žmonės, iki tol ėję miegoti sutemus (nes nebuvo ką veikti) ir naktimis atsikeldavę, o vėliau vėl užmigdavę, po lempučių atsiradimo miegodavo tik 7-8 valandas per parą ir, idealiu atveju, be pertraukos.

Superkompiuteris

IBM ne tik sukūrė vieną pirmųjų superkompiuterių, „IBM 7030 Stretch“, bet ir reikšmingai prisidėjo prie jų populiarinimo. Bene labiausiai pasaulyje išgarsėjo IBM superkompiuteris „Deep Blue“, kurio pagrindinė paskirtis buvo žaisti šachmatais. Jis gebėjo apskaičiuoti 200 tūkst. ėjimų per sekundę ir 1997 metais, šešių žaidimų mače, nugalėjo tuometinį pasaulio šachmatų čempioną Garį Kasparovą. „Deep Blue“ buvo svarbus tuometinio technologijų progreso pavyzdys, vaizdžiai įprasminęs žmogaus ir kompiuterio varžytuves bei paklojęs pamatus dirbtinio intelekto plėtrai.

Tim Berners-Lee sukūrė World Wide Web

Britų išradėjas nekūrė paties interneto. Kai Tim pasiūlė savo naujoves, tinklas jau egzistavo, tačiau būtent jis pavertė jį tokiu, prie kokio esame pripratę. Tim Berners-Lee išrado URI, URL, HTTP, HTML. Savo pirmuosius darbus Tim pristatė dar 1989 m. dirbdamas Šveicarijos kompanijoje CERN. Nuo 1991 m. iki 1993 m. išėjo pirmosios URI, HTTP ir HTML specifikacijos.

Tokie yra penki geriausi išradimai.