Tr. Kov 29th, 2023
TOP 5 geriausios visų laikų komedijos

Kartais rasti gerą komediją gali tapti nemenku iššūkiu, todėl štai, prieš jūsų akis sąrašas komedijų, kurios kino kritikų bei žiūrovų yra įvertintos aukščiausiais balais.

Švilpiko diena (Groundhog Day)

Daug apdovanojimų pelnęs, Harold Ramis režisuotas filmas tikrai nusipelnė vietos geriausiųjų komedijų sąraše. Tai 1993 metų komedija, pasakojanti istoriją apie orų pranešėją Filą Konorsą, kuris jau ketvirtus metus iš eilės yra siunčiamas nufilmuoti reportažą apie jo pačią nemėgstamiausią metų dieną – Švilpiko dieną. Atsibusdamas kitą rytą, jis sužino, kad vėl švenčiama ta pati Švilpikų diena, kuri kartojasi vėl ir vėl, ir vėl. Iš pradžių visa tai jis panaudoja savo naudai, tačiau vėliau Filas suvokia, jog yra pasmerktas praleisti likusį savo gyvenimą toje pačioje vietoje, matydamas, kad tie patys žmonės tą patį veiksmą daro kiekvieną dieną. Įdomu tai, kad po šio filmo angliška frazė „groundhog day“ dabar yra naudojama apibūdinti pasikartojančią situaciją vadžioje bei kariuomenėje.

Boratas. Kaip šaunusis Kazachstano žurnalistas Amerikoj patirtį graibstė. (Borat: Cultural Learnings of America for Make Benefit Glorious Nation of Kazakhstan)

Ne vieną kino kritiką 2006 metais nustebinęs pseudodokumentinis filmas – komedija, kuriame pagrindinį Borato vaidmenį atliko britų aktorius ir komikas Sacha Baron Cohen. Filme Boratas Sagdiyevas, žymus Kazachstano žurnalistas, vyriausybės yra siunčiamas į Ameriką – parengti dokumentinį filmą apie amerikiečių visuomenę ir kultūrą. Žiūrėdamas „Gelbėtojus“ per televizorių, Boratas įsimyli ten vaidinusią vieną pagrindinių aktorių Pamela Anderson, dėl kurios nusprendžia keliauti į Kaliforniją, kur ji taptų jo žmona bei galėtų kartu grįžti į Borato gimtuosius namus – Kazachstaną. Iš tiesų, kai kurios filmo dalys buvo filmuojamos ne Kazachstane, o Rumunijoje, tad ir kai kurie filmo veikėjai kalba ne kazachiškai,  o rumuniškai, taip pat naudojamos ir hebrajų, armėnų, čekų, lenkų kalbos (pats Boratas filme kalba hebrajų kalba). Beje, Sacha Baron Cohen po filmo pasirodymo Vokietijoje buvo paduotas į teismą dėl patyčių iš romų tautybės žmonių. Kaip bebūtų, tai nesutrukdė komedijai tapti populiaria ir pelnyti puikius žiūrovų įvertinimus.

Didysis Lebovskis (The Big Lebowski)

Nors prieš 20 metų, pasirodžius šiam filmui, jis buvo įvertintas kaip vienas keisčiausių, jis vis dar puikuojasi geriausiųjų komedijų sąraše. Tai brolių Joel Conen ir Ethan Coen režisuota kriminalinė komedija, kur siužetas sukasi apie Džefą Lebovskį, kuris dviejų reketininkų buvo supainiotas su jo bendrapavardžiu, milijonieriumi Lebovksiu. Šie du nusikaltėliai nusišlapina ant Džefo kilimo ir pareiškia, jog tai yra paskutinis kartas, kai yra įspėjamas grąžinti skolas, apie kurias jis nė nenutuokia. Lebovskis, norėdamas gauti kompensaciją už sugadintą kilimą, su savo draugu Valteriu priima vienkartinį gerai apmokamą darbelį ir įsivelia tik į dar daugiau nemalonumų. 2014 metais „Didysis Lebovskis“ tapo vienu iš 700 kultūriniu, estetiniu ar istoriniu požiūriu reikšmingų filmų, saugomų ateitiems kartoms Kongreso Nacionalinio kino registro bibliotekoje.

Aeroplanas (Airplane!)

Kino kompanijos „Paramount Pictures“ 1980 m. išleista amerikiečių satyrinė komedija. Tedas Straikeris, buvęs karo lakūnas, karo metu patyrė traumą, sukėlusią baimę skraidyti bei dėl kurios jis turėjo baigti savo, kaip lakūno, karjerą. Negana to, Tedą palieka jo mergina Eleina, su kuria jis susipažino to paties karo metu. Trokšdamas savo gyvenimo meilės, Tedas Straikeris nuseka Eleną į lėktuvą, kur ji dirba stiuardese, ir pasiryžta nugalėti savo baimę – skristi iš Los Andželo į Čikagą. Eleina nenori būti su Tedu, tačiau, kai įgula ir keleiviai sunegaluoja apsinuodiję maistu, visi žvilgsniai krypsta į Tedą – vienintelį, galintį išgelbėti lėktuvą ir visus jame esančius žmones. Šiame filme apstu absurdo, greito farso scenų bei parodijuojami nelaimingi atsitikimai, kas tuometinei žiūrovų auditorijai buvo nauja ir netikėta. 2010 metais šis filmas taip pat buvo įtrauktas į Nacionalinį kino registrą.

Anė Hol (Annie Hal)

Nors pats režisierius Woody Allen nėra patenkintas galutiniu „Anė Hol“ komedijos rezultatu, daugelio kritikų  jis pripažįstamas kaip geriausias W. Alleno kurtas filmas ir iš viso yra laimėjęs net keturis oskarus. Filmas pasakoja istoriją, kaip Alvis Singeris, keturiasdešimtmetis, dukart išsiskyręs, neurotiškas, bet ir intelektualus žydų kilmės komikas, tiesiogiai kreipdamasis į žiūrovą pasakoja savo paskutinių santykių žlugimą su naktinio klubo dainininke Ane Hol. Žiūrovas supažindinamas su visa Anės ir Alvio santykių istorija – nuo pat jų susipažinimo, įsimylėjimo stadijos iki to momento, kai jų meilė jau baigėsi, ir liko tik laiko klausimas, kada buvę įsimylėjėliai pasuks skirtingais keliais. Ne vienas žiūrovas, bent kiek besidomintis W. Allen biografija, gali pastebėti, jog šiame filme labai daug detalių, atspindinčių ir pačio režisieriaus gyvenimą. Pavyzdžiui, Woody Allen, kaip ir pagrindinis filmo veikėjas, yra neurotiškas žydų kilmės komikas, tuo tarpu Diane Keaton, kuri vaidino Anę ir su kuria Woody Allen siejo ne tik profesiniai ryšiai, tikroji pavardė buvo Hall, o tarp draugų turėjo Annie pravardę.

Toks yra geriausių visų laikų komedijų sąrašas.